22. februar, 2010 | Vesna Vravnik

Teden izbrisanih letos v kulturnem duhu

Danes se pričenja teden izbrisanih, ki se bo odvijal večinoma v Socialnem centru ROG, ozadje sprejemanja nove zakonodaje vam predstavi Irfan Beširević.
  • DELICIOUS
  • Google
  • RSS

Danes se pričenja teden izbrisanih, ki se bo letos vsebinsko usmeril v bolj kulturno - družbene dogodke, saj se zaenkrat še niso odločili, da bodo stopili na ulice. Večina programa se bo odvila v Socialnem centru v Rogu, v katerem bo tudi razstava foto materiala, zbranega na raznovrstnih akcijah in drugih dogodkih. Fotografije je zbral Matej Žonta in predstavlja okoli 300 fotografij. Celoten program si oglejte pod prispevkom.

Pogovarjala sem se z Irfanom Beširevićem, ki je pred kratkim prevzel funkcijo vodje civilne iniciative izbrisanih. Dotaknila sva se tudi njegove osebne zgodbe, problematike kolektivnega izbrisa in sedaj individualnega reševanja pravic posameznikov, problematiki obveščanja izbrisanih o spremembah zakona, ki jim bo omogočil pridobitev dovoljenja za stalno prebivanje v Sloveniji. Poleg tega je Irfan komentiral tudi ustanovitev parlamentarne komisije na DZ, ki je po njegovem mnenju bolj sama sebi namen kot pa resnično orodje za ugotovitev politične odgovornosti za izbris, le-to so ugotavljali tudi v Društvu izbrisanih - s plakatno akcijo leta 2003, ko so Ljubljano polepili s 50.000 plakati.

Irfan Beširević:

Ponedeljek, 22. februar
ob 21h v Socialnem centru Rog, Trubarjeva 72, Ljubljana:
Apokalipso, prosim
Režija in scenarij: Grega Močivnik
Videoprojekcije: Edvin Nepužlan
Igrata: Damjan Kolovrat in Grega Močivnik
“Mlada” domača posavska “umetnika se bosta skozi eksperimentalno postmodernistično odrezan dialog dotaknila bolj ali manj vsakdanjih stvari. S kančkom filozofskega cinizma, ki bo podkrepljen s projiciranimi mislimi modrecev, bosta ob pitju coca cole in vina, trganju surovega mesa ter zobanju kokic dognala, da je stremljenje k višjim ciljem vedno v senci Njega… g. seksa.

Torek, 23. februar
ob 17h v Socialnem centru Rog, Trubarjeva 72, Ljubljana:
Otvoritev razstave Izbrisani – odpori
Fotodokumentarna razstava ob 18. obletnici izbrisa. Na ogled bo vsak dan od 23. februarja do 27. februarja med 15h in 20h.

Sreda, 24. februar
ob 21h v Socialnem centru Rog, Trubarjeva 72, Ljubljana:
Blues-rock koncert zasedbe Honky Tonk
Honky Tonk je štiričlanska instrumentalna blues-rock zasedba, katero sestavljajo: Jasna Kmetec (alt saksofon), Jure Bajt (kitara), Samo Brezočnik (bas) in Jurij Nograšek (bobni). Skupina je nastala poleti 2007, sprva kot trio. Repertoar skupine je sestavljen tako iz predelav, v katerih člani izživljajo željo po ustvarjanju z lastnimi variacijami na znane teme, kot tudi iz povsem avtorskih pesmi. Teme teh pesmi rastejo na zelniku idejnih vodji benda, Jureta in Jasne.

Četrtek, 25. februar
ob 11.20, Filozofska fakulteta, Oddelek za etnologijo in kulturno antropologijo, Zavetiška 5, Ljubljana-Vič: Okrogla miza Nevidni bolniki: Zdravstvene posledice izbrisa

ob 17h, Konferenčna dvorana M1, Cankarjev dom:
Brazgotine izbrisa – Pogovor ob izidu knjige Mirovnega inštituta

ob 19h v A-infoshopu, AKC Metelkova mesto:
Filmski večer in diskusija:
Zradirani in Karavana izbrisanih
V sklopu tedna izbrisanih, a-infoshop organizira filmski večer in diskusijo. Projekcija dokumentarnega filma Dimitarja Anakieva Zradirani in dokumentarnega filma Dražene Perić Karavana izbrisanih. Po projekciji bomo z gosti ter udeleženci govorili o situaciji izbrisanih in potrebnih akcijah.
ob 20:30 v Socialnem centru Rog, Trubarjeva 72, Ljubljana:
nastop ženskega pevskega zbora Kombinat

Petek, 26. februar
ob 11:30 v Socialnem centru Rog, Trubarjeva 72, Ljubljana:
tiskovna konferenca ob 18. obletnici izbrisa

ob 20h v Socialnem centru Rog, Trubarjeva 72, Ljubljana:
Projekcija filma Državljan A.T.
Režija: Dimitar Anakiev
Primer slovenskih Izbrisanih je največja sistematična kršitev človekovih pravic v zgodovini EU: 25.671 ljudi je 1992. leta takratna slovenska vlada izbrisala iz spiska prebivalcev, s čimer so ti ljudje izgubili vse državljanske pravice. Edina krivda Izbrisanih je bila njihova etnična pripadnost. Sledil je 17 let dolg boj za pravice Izbrisanih. Na čelu tega boja je bil Aleksandar Todorović, ki je po končni pravni zmagi Izbrisanih l. 2009 poskusil izvesti samomor. Kdo bo plačal ceno za demokratično zmago: šibki posamezniki, razbite družine in izgubljeni otroci? Slovenski politiki, ki so izvajali ksenofobno politiko 17 let, so leta 2008 predsedovali Evropski uniji.

ob 21:30 Orientalski ples
od 22h izbrisana zabava

Sobota, 27. februar
ob 20h v Socialnem centru Rog, Trubarjeva 72, Ljubljana:
Dobrodelna predstava Čefurji Raus
Avtor romana: Goran Vojnović
Dramatizacija in režija: Marko Bulc
Igra: Aleksandar Rajaković - Sale
Glasba (intro/outro): Zlatan Čordić - Zlatko
Marko Đorđić je čefur. Je sin priseljencev iz Bosne, ki sproščeno, brez dlake na jeziku pripoveduje o življenju na Fužinah, o težavah doma, v šoli, košarkarskem klubu, problemih z drogami, policijo in še mnogih drugih.Predstavo Čefurji raus!, po uspešnici Gorana Vojnovića, odlikuje živa in aktualna govorica mladih čefurjev - čefurščina. Besedilo je svojevrstna mešanica slovenščine, jezikov bivše Jugoslavije in pouličnega slenga.
Središče gledališke predstave zaseda samostojni pripovedovalec, ki je humoren opisovalec dogodkov in hkrati vešč kritik, saj z ostrimi refleksijami razkriva življenje manjšinskega prebivalstva države ter odkriva stične točke in razkole med večinskim slovenskim prebivalstvom in čefurji. Odrski Čefurji raus! se na izpraznjenem odru odrekajo gledališko-spektakelskim pomagalom in efektom, saj temeljijo izključno na moči besedila in pripovedni tehniki glavnega igralca.
” … Čefurji so opasni. Slovenci so prpice. Slovenci majo za sabo policijo pa zakone pa državo pa vse. Čefurji pa nimajo nobenga … ” (iz predstave Čefurji raus!)

Več informacij tu.
Zbirali se bodo prostovoljni prispevki za CIIA.

Vesna Vravnik

 


  • DELICIOUS
  • Google
  • RSS
2 x komentirano