Ameriški dolar in vse ostalo
Pred dvema tednoma sem pisal o tem, kako se kažejo znaki za morebiten večji prodajni pritisk na delniških trgih v ZDA, vendar se je okolje v preteklih dveh tednih ponovno precej izboljšalo. SP500 indeks je v novembru pridobil že več kot sedem odstotkov vrednosti glede na oktobrski zaključni tečaj.
Glavni razlog je skoraj zagotovo nadaljevanje slabitve ameriškega dolarja in nadaljevanje “carry trade” strategije, kjer trgovalci prodajajo ameriške dolarje in kupujejo vse ostalo premoženje, tudi delnice.
Korekcija, ki smo jo videli pred tremi tedni, se je zgodila tudi zaradi živčnosti trgovalcev pred zasedanjem odbora za odprti trg v ZDA, saj je bilo čutiti bojazen glede morebitne spremembe izjave predstavnikov FED-a o držanju ključnih obrestnih mer na zgodovinsko nizkih nivojih.
Ko so predstavniki FED-a ponovili, da nameravajo držati ključne obrestne mere na trenutnih nivojih precej dolgo časa, so se trgovalci odločili nadaljevati z “carry trade” strategijo, kar je pripeljalo do novih nakupnih pritiskov.
Tudi slabši ekonomski podatki od pričakovanih niso uspeli porušiti te strategije. Slabi podatki namreč pomenijo dobro novico za delniški trg, ker bodo ključne obrestne mere ob slabem ekonomskem stanju dlje časa na nizkih ravneh. Top pa povečuje možnosti za uspešnost omenjene strategije.
Nekateri analitiki že govorijo, da naj bi FED zadržal obrestne mere na trenutnih nivojih skozi celo leto 2010. Če bo temu res tako, bi trenutni pozitivni trend lahko imel še precej potenciala in to navkljub morebitnim slabim podatkom s trga dela.
Slika DXC - Dolar nasproti košarici svetovnih valut
Ker gre za precej prenatrpano strategijo, saj je večina trgovalcev na isti strani, znajo biti obrati precej hitri in močni. Zato predlagam, da vedno zavarujete svoje pozicije tudi, ko gredo v pravo smer.
Na srednji rok bo tako veliko odvisno od ameriškega dolarja, trgovalci pa bodo pozorno spremljali izjave predstavnikov FED-a in poskušali izluščiti namige o spremembi strategije poceni denarja.
Srednjeročni (nekaj mesečni) pozitivni trend na delniškem trgu še naprej prevladuje, včeraj je to potrdil še SP500 indeks s prebojem na novi letni vrh.
Ena izmed znanih lekcij v trgovanju se je letos ponovno potrdila. Trguj v smeri trenda vse dokler je trend prisoten. Od marca je bilo kar nekaj nekaj poskusov prodajalcev, da ga prekinejo, vendar so kupci vsakič dokazali, da so močnejši.
Na SP500 indeksu bomo v naslednjih tednih, poleg samega gibanja dolarja, pozorni še na odpor med 1120-1130, kjer se nahaja 50-odstotni protisunek padca od oktobra 2007 do marca 2009. Trenutna podpora pa se nahaja pri 1080-1085.
Nikola Maljković
Avtor je analitik v trgovalni ekipi TradePort, Poteza d. d.
Kaj je to dolar ?
Veš sinko, dolar je nekaj kar ni nič vredno, pa je še zmerom vredno, to da je dolar ničvreden gole opice ne razumejo. Strici, ki delajo na tržnicah, ki jih imenujemo borze, pa prodajajo smrdljiv zrak in so zelo hudobni…
Ker so dolžni, celemu svetu :)
http://www.rollingstone.com/politics/story/30841581/climate_rage
http://i.realone.com/assets/rn/img/3/0/0/3/30653003-30653008-slarge.jpg
-:)
Maersk pollutes as much as all of Denmark
The carbon emission figures from A. P. Moller-Maersk are equivalent to those of all of Denmark
Statistics, previously kept hidden from the public, showed that the shipping conglomerate A.P. Moller-Maersk emitted as much greenhouse gasses as the entire nation put together.
The company’s container ships used approximately 200,000 litres of oil or the equivalent of a small Danish city.
An annual emission rate of 40-50 million tons of CO2 were attributed to the company’s 1000 ships and activities in the North Sea - a figure that was equivalent to the rest of Denmark put together.
‘This is a huge environmental challenge,’ admitted Nils Smedegaard Andersen, chief executive of the A.P. Moller-Maersk group.
The fact that emission statistics from the transport industry are not included in national figures for greenhouse gas emissions, has met with harsh criticism.
Kirsten Halnæs, a climate expert from Technical University of Denmark, said that climate discussions had to include figures from the transport industry.
Other environment organisations, such as Greenpeace, also felt that Maersk had to be held accountable for the sizeable emission figures, and preferably in Denmark.
‘Despite a large part of Maersk’s fleet being stationed abroad, at the end of the day, it is Maersk’s and Denmark’s responsibility to reduce greenhouse gas emissions,’ said Tarjei Haaland of Greenpeace.
Ejvind Vesselbo, the Liberal party’s environmental spokesperson was surprised at the extent of the figures and said that it would be unfair that Denmark was to be solely responsible for the company’s CO2 emissions.
‘Maersk ships sail everywhere and this problem should be addressed internationally
Ameriška udba :)
http://www.cbsnews.com/blogs/2009/11/09/taking_liberties/entry5595506.shtml
So, as we move forward, the best way to curb conventional weapons exports might be to link it with Obama’s nuclear disarmament agenda.
http://www.fpif.org/fpiftxt/6581
..IN ČEMU SESTAVKI, o financa(dolar) na tgih.. halo ??? ..?
Imajo informacije in orožje, denar bo že prišel, če jih folk nau prej požru :)
Mene pa facinira, da borzni analitike sploh ne omeni ogromnih nakupov zlata, ki sta jih opravili Kitajska in Indija.
Indija je od IMFa kupila 200 ton zlata. Celo Mauricius je kupil 2 toni zlata in tako povečal rezerve za 100%.
Sicer pa je potrebno pogledati razmerje med padanjem dolarja in višanjem borznega indeksa. Sta obratno sorazmerna, torej vrednost delnice raste bolj nominalno kot realno.
…mene fascinira celo to,da borzni analitiki (sploh) obstajajo…?!……!
..ti, so za moje pojme, zelo po/učeni ljudje..!…. malora….bi lahko človeštvu …koristili…tko pa…? !