16. avgust, 2010 | Elena Pečarič

Je Šuštaršič kritje za umazane igre države?

  • DELICIOUS
  • Google
  • RSS

Kje smo ostali? V dveh predhodnih kolumnah,  Je Boris Šuštaršič invalidski janičar? in Hazard na javni račun!, smo opisovali nekaj »nenavadnih« potez, predsednika nadzornega sveta Loterije Slovenije in hkrati člana sveta FIHO g. Šuštaršiča (sedaj nas zanimata zgolj ti dve funkciji, drugih njegovih 9 odmislimo). Skušali smo nakazati umazane igre različnih akterjev, ki se odvijajo na področju obeh loterij (Športne in Loterije Slovenije) ter znotraj obeh fundacij, ki prejemata namenski denar in bi morali delovati za namene javnega interesa, govorimo seveda o FIHO in FŠO.

Z zgodbo nadaljujemo, da osvetlimo še nekatere zanimivosti in pomembne podrobnosti, ki so skrite javnosti. Povezanost dolgoletnih funkcionarjev v posameznih športnih in invalidskih organizacijah ter v upravi, bode v oči. Tim Kocijan je predsednik uprave loterije Slovenije že dola leta, pred tem pa je bil tudi v samem vrhu »Jugo-Loterije«. Nič čudnega, da si stara garda ponovno želi vzpostavit staro tržišče do katerega verjetno goji še veliko nostalgije. Nekaj neuspelih poskusov prodreti v Albanijo, Bosno in Hercegovino ter partnerstvo z Italijani je Loterijo Slovenije drago stalo. A o tem je bolje molčati, kajne spoštovana gospoda?  Za izgube in stave v napačne naložbe nihče ne odgovarja! Tako ali tako ne zastavljajo svojega denarja, nagrado pa vedno dobijo. Kocijan in Šuštaršič sta povezana v marsikaterem (»mutnem«) poslu in si delita mnogo pikantnih zgodovinsko-političnih skrivnosti, več kot 30 let. Sta zato nedotakljiva? Lani je Šuštaršič ponovno, kar mimo razpisa dosegel izvolitev Kocjana. Oba se zavedata, da so to njune zadnje priložnosti, da še kaj odtujita, speljeta iz računa na račun, prodata informacije ali usluge, naredita posel za koga tretjega… Iztekata se jima zadnje ure, tik, tak, tak, da se še kaj nagrabi.

In tu je še en poskus »umazanega manevra« oškodovanja koncesionarjev, torej FIHO in FŠO. 16. junija 2010 v sporočilu za javnost Urada vlade za komuniciranje z 87. redne seje vlade izvemo, da je s strani Loterije Slovenije prišel predlog za znižanje stopnje koncesijske dajatve iz 45 % na 35 %, kar je Vlada RS zavrnila, zato stopnja koncesijske dajatve v višini 45 % ostaja nespremenjena. Tako pomembna odločitev brez vednosti (drugih) članov nadzornega sveta Loterije in brez vednosti in soglasja sveta FIHO! Nobenega vika in krika Šuštaršiča o tem kako jim hoče uprava Loterije oz. Tim Kocijan vzeti denar; pssst, to je njuna igra. Še en dokaz kako Šuštaršič dela za invalide.

Loterija Slovenije je zaprta delniška družba kar pomeni, da njene delnice ne kotirajo na borzi, ampak imajo prednost odkupa le-teh že sedanji lastniki: FIHO 40% lastnik, (glede na lastniški delež bi moral FIHO imeti v nadzornem odboru Loterije 4 člane, ima le dva); FŠO 10%, KAD 25%, SOD 15%, zaposleni, nekdanji zaposleni in upokojenci 10%.

Loterija Slovenije pa ima naložbe v vrednosti 16.000.000 EUR; za kakšne vrste naložb gre ni znano niti vsem članom nadzornega sveta, saj uprava ne želi pokazati pogodb.

Ne da bi se bilo posebej potrebno naprezati z lahkoto vidimo, da je Loterija Slovenije posredno kar v 90% lastništvu države. To pomembno dejstvo nam odpira nova vprašanja o tem, zakaj se država kot večinska lastnica, celo kot monopolist, tako mačehovsko in negospodarno obnaša do svoje lastnine? Zakaj se država ne zanima kako Loterija Slovenije posluje, kam in kako investira dobiček, kako se koncesijske dajatve uporabljajo v fundacijah, kakšne naložbe se vršijo (in zakaj)? Zakaj država iz tega tako donosnega posla ne iztrži več za javno dobro; glede na rezultate poslovanja, bi lahko imela veliko več? Ker se sredstva ne stekajo v proračun RS je še toliko bolj pomembno, da bi se izvajal nadzor poslovanja, prikazom bilance in načinom razdeljevanja dobička.

UPRAVA Loterije Slovenije
Predsednik uprave:
Tim Kocjan
Član uprave:
Franci Križan

NADZORNI SVET
Predsednik:
Boris Šuštaršič

Člani nadzornega sveta:
Aleš Kardelj (namestnik predsednika)
mag. Janez Jug (član) direktor FIHO
Jernej Lampret (član) župan Ivančne Gorice
Irena Linzner (članica)
dr. Aleks Leo Vest (član) FŠO
mag. Zdravko Luketič (predstavnik Vlade RS)
Simona Fink (predstavnica delavcev)
Damjana Križnik (predstavnica delavcev)
Bojan Špende (predstavnik delavcev)

… se nadaljuje …

Elena Pečarič

 


  • DELICIOUS
  • Google
  • RSS
80 x komentirano
  • game je rekel/-la:

    Pravzaprav mislim, da je že kar nekaj nas, ki smo prepričani, da je Šuštaršič kritje za umazane igre države oz. nekaterih glavnih akterjev. Kako pa naj si razlagamo to, da za Šuštaršiča ne veljajo zakoni!

    • handy je rekel/-la:

      To še ni dovolj! Ko bodo začele padati sankcije, bo pravici zadoščeno!

    • Bolek je rekel/-la:

      V tej državi nihče nič ne odgovarja, Pahor klobasa neumnosti, dela pa nič! Naj bodo že volitve!

    • K'rEn je rekel/-la:

      Sej ga boste spet volili, potem pa jokali….
      Ala ste ubogi…
      S svojo predsedniško kandidatko na čelu…

    • Elena Pečarič je rekel/-la:

      Obe slovenski loteriji sta leta 2009 poslovali z dobičkom: Loterija Slovenije poroča o 6,108 milijona evrov čistega dobička (leto prej se je ustavil pri 4,216 milijona evrov), Športna loterija pa o 2,421 milijona evrov čistega dobička (leta 2008 je znašal skoraj dva milijona evrov).

    • Rock je rekel/-la:

      Bodi taka kot si

    • qwe je rekel/-la:

      Vemo, kaj smo, toda ne vemo, kaj bi lahko bili. (W. Shakespeare)

    • ateist je rekel/-la:

      Pa taka držav

  • Jan je rekel/-la:

    Ha, ha, ha, seveda se jim iztekajo zadnje minute. Tudi za njih tiktaka ura in to življenska. Kradejo kot, da bodo večno živeli. Vsaj na stara leta naj si operejo dušo!

  • Bor je rekel/-la:

    Elena, vsa ta vprašanja, ki jih navajaš so zanimiva in potrebno je dobit odgovore! Mislim, da si prišla že predaleč, da bi zadeva potihnila. Čeprav pri bogatih in močnih je vse mogoče. Ne pozabimo kakšno je realno stanje!

  • sinedan je rekel/-la:

    Bravo, Elena.
    Že pred leti sem Marka Štrovsa vprašal, kako je s to stvarjo.
    Še ko je bil na socialnem ministrstvu pod vodstvom Tovornikove.
    Pa je rekel, da ne upa drezat v to gnezdo, ker lahko ostane brez marsičesa.

  • Mateja je rekel/-la:

    Ej te loterije mam čist čez glavo! Bombandirajo nas na vsakem koraku! Morjo imet pa res velik dnarja, da so v vseh medijih, na najdražjih terminih, na panojih, …
    Sam, da bi iz revežu, ki upajo na čudež čim več iztisnli! Men se obrne želodec!

  • Frenk je rekel/-la:

    A ni zanimiv, kako imajo žrebanje? Pa noben se ne spotakne! Mafija!!!

  • Dirlo je rekel/-la:

    Več kod pet let sem metal dnar skoz okno in se tolažil s tem, da pomagam invalidom in ljudem v stiski, zdaj pa vedno bolj ugotavljam, da podpiram mafijo! Saj se ve, da mafija svoja dela lepo zavije v humanitarni celofan, mi pa nasedemo!

  • Zdravko je rekel/-la:

    Kako se čudite, da loterija deluje po zakonu, če je predsednik nadzornega odbora sam gospod Šuštaršič? Človek, ki je na račun invalidov naredil velik biznis, prišel na vse pomembne funkcije in svoje plačnike postavil na vsa zanj pomembna mesta?
    Ja, loterija ni samo dobr biznis, ampak ti oz. jim predvsem daje moč!

    • handy je rekel/-la:

      Sicer pa kdo od velikih tajkunov dela po zakonu in kdo odgovarja za svoja dejanja?

  • tim je rekel/-la:

    Zgleda, da vse to pelje na sam vrh! Kdo je na vrhu? Očitno ne Pahor, očitno tudi ni Janša! G. Šuštaršič ostaja na položaju ne glede na trenutno oblast! Kdo potem drži vse niti v rokah in spretno vrti Šuštaršiča, Pahorja, Janša, … ?

  • Zala je rekel/-la:

    Zanimivo bi bilo videti naložbe Loterije Slovenije! Kje se da dobiti podatke?

  • angie je rekel/-la:

    Upaj, da Drago Kos in njegovi berejo tvoja odkrtija!

  • Kapiš je rekel/-la:

    Veliko vas je tukaj, ki ste pisanje Elene Pečarič povsem nekritično vzeli za sveto resnico. Po principu črede ovac. Dejstvo je, da veliko večino njenih trditev ovrže že samo ogled internetnih strani Loterije Slovenije, Vendar je za to že potrebno nekaj miselnega napora in volje, česar pa večina komentatorjev tukaj, vključno z avtorico bloga, ne zmore. Žalostno.

  • Andy je rekel/-la:

    Kva je zdj to? A še niso zaprl te mafije?

  • MEFISTO je rekel/-la:

    Vi se petelinite na tem portalu, Šuštaršič se pa pogovarja s premierom, nastopa na televiziji in hvali predsednika vlade.

    Na vašo jezo mu je očitno zelo blizu.

  • Renato je rekel/-la:

    Ta država drvi v propad! Imamo mafijsko državo in manekena za lutko!

  • Sraka je rekel/-la:

    Elena
    samo pljuvati znajo!

    • K'rEn je rekel/-la:

      Ja res, samo pljuvati znajo. Naša Elena je pa tako prijazna.
      To je krivica ZARES !

  • Gringo je rekel/-la:

    Bodi pogumna
    ljudje nismo neumni!

  • Elena Pečarič je rekel/-la:

    Obe slovenski loteriji sta leta 2009 poslovali z dobičkom: Loterija Slovenije poroča o 6,108 milijona evrov čistega dobička (leto prej se je ustavil pri 4,216 milijona evrov), Športna loterija pa o 2,421 milijona evrov čistega dobička (leta 2008 je znašal skoraj dva milijona evrov).
    http://www.delo.si/clanek/112529

  • Elena Pečarič je rekel/-la:

    Loterija Slovenije posluje od leta 1945, zadnjih 12 let kot delniška družba. Loterija Slovenije je vodilni slovenski prireditelj klasičnih iger na srečo. Izvira iz Državne razredne loterije, ki je nastala leta 1945. Ime Loterija Slovenije, ki ga pozna vsa Slovenija, je nastalo leta 1981. V več kot pol stoletnem obstoju je z rastjo poslovanja raslo tudi število srečnežev, ki jim je Loterija Slovenije obogatila ali polepšala življenje. Osnovni namen prirejanja iger Loterije Slovenije je namreč zbiranje sredstev za financiranje dejavnosti invalidskih in humanitarnih ter športnih organizacij.

    • Racman je rekel/-la:

      Delovno skupino v kateri bodo sami izbranci? Še večji strošek državi! Naj se raje držijo zakonov pa ne bo potrebno ustanovit novo skupino!

  • ateist je rekel/-la:

    Mu že tiktaka; yes!

  • ateist je rekel/-la:

    87. redne seje vlade izvemo, da je s strani Loterije Slovenije prišel predlog za znižanje stopnje koncesijske dajatve iz 45 % na 35 %, kar je Vlada RS zavrnila, zato stopnja koncesijske dajatve v višini 45 % ostaja nespremenjena. Tako pomembna odločitev brez vednosti (drugih) članov nadzornega sveta Loterije in brez vednosti in soglasja sveta FIHO! Nobenega vika in krika Šuštaršiča o tem kako jim hoče uprava Loterije oz. Tim Kocijan vzeti denar; pssst, to je njuna igra. Še en dokaz kako Šuštaršič dela za invalide.

    • ateist je rekel/-la:

      hudo!

    • MEFISTO je rekel/-la:

      Če ne bi bil ATEIST, bi vsaj pri Gospodarju življenja našel tolažbo.

      Tako si pa ostal praznih rok.

    • Mirjana je rekel/-la:

      mefistek, ko bi si vzel vsaj malo časa pa “izpregel”,..spočil bi sebe, pa tudi nas,..ali je normiranje doseglo že tak nivo, da še srat ne moreš, pa opraviš svojo potrebo kr za pc-jem?

    • Elena Pečarič je rekel/-la:

      Mefisto,očitno je tvoj glavni smisel v življenju pljuvati po ljudeh, očitno kaj več nisi zmožen in ti puščamo tvoje bedno veselje

    • MEFISTO je rekel/-la:

      MIRJANA, komentar vreden tvojega intelektuanega nivoja.

      Še naprej se bom zabaval, ker ugotavljam, da moj trud ni bil zaman.

      Z vsakim rdečkar(ko)jem, ki se bo utrudil, bo življenje v Sloveniji znosnejše in lepše.

  • Mirjana je rekel/-la:

    I sedaj k srži problema.
    Elena že lep čas piše, nas opozarja, nas seznanja z dejanskimi podatki, dejstvi, ki so v nebo vpijoči. Našega premieja pa še vedno ne prepriča. Pa ne le njega,..zadevo bi moral kometirati tudi predsednik, vzeti v roke (za prav)! vsi organi pregona, sodni, in tej sramoti naredili konec. Le čemu tega ne storijo?
    Morda pišemo mail vsem odgovornim,…pa ga kot predstavniki civilne družbe (beri nategnjeni) pošljemo na dotiče naslove,…dokler ji ne do kraja zabašemo?…pa morda kdo le odgovori,..in ga morda celo navedena dejstva prepričajo?
    morda poskusimo.
    Elene, napišeš kratek, jedrnat tekst, z zajetim bistvom, objaviš, mi ga pa (seveda kdor mei, da je zrela, odgovorna oseba) pošljemo na aslove?
    Čakati, da se bo kdo odzval,..pa e kr’en,…ampak določen EN…bo na tak način prepucavanja po forumu brez haska.
    Lep dan vsem,.

    • Linda je rekel/-la:

      Mi prosim lahko kdo odgovori na vprašanje: “Kakšnemu moškemu včasih rečemo, da je bumbar. Kako pa rečemo takšni osebi, če je ženskega spola?”

      Za korekten odgovor že v naprej iskrena hvala!

    • Elena Pečarič je rekel/-la:

      Hvala Mirjana to je dober predlog in bom zelo hvaležna, če mi lahko pomaga kar največje število ljudi.

    • Mirjana je rekel/-la:

      ok, Elena, bomo videli koliko nas je,… seveda se linka in mejla poznanim,…ne samo na tem spletu.
      Linda, ne vem, kaj ti po navadi rečejo?…odgovore vedno imamo pri sebi .)

    • K'rEn je rekel/-la:

      Dobili boste kake 3-4 pisma podpore. Verjetno ene in iste osebe.

    • K'rEn je rekel/-la:

      Linda, odgovor je “krava”

    • MEFISTO je rekel/-la:

      LINDA, enačica moski obliki bumbar je MIRJANA.

    • MEFISTO je rekel/-la:

      MIRJANA, če ne bi bila ženska alternativa moškega bumbarja, bi vedela, da predsednik ne more imeti časa za Elenine kašlje, ker je zaljubljen.

  • kleopatra je rekel/-la:

    zdravo vsem

  • Yukimori je rekel/-la:

    Elena ma nažalost prav!

  • Elena Pečarič je rekel/-la:

    Zagotovo bo marsikomu ob dolgoletni mlačni in impotentno preračunljivi slovenski politiki ter ob obilici sprenevedanja in izgovarjanja razno raznih državnih uradnikov, funkcionarjev in strokovnih koristolovskih karieristov do področja neodvisnega življenja hendikepiranih, močno odleglo, ko bodo izvedeli, da Elena Pečarič ni več predsednica YHD. To bo za njih novica desetletja, stoletja ali kar življenja.

    Še posebej se bodo verjetno razveselili tisti, katerih koruptivno prakso in invalidske tajkunske lovke, je neštetokrat oznanila v javnosti s konkretnimi dokazi in premnogimi argumenti. Tudi Old Boysi okoli Loterije in Športne Loterije se bodo oddahnili. Resno se je treslo drevo in premnogo sadežev je ušlo v druge roke.

    Boris ščiti Cvetota, Jožef ščiti Borisa, Borut ščiti Jožefa, Danilo ščiti Boruta, Cveto ščiti Francija, Franci ščiti Ivana … In tako bi lahko ponavljali v nedogled zgodbo, pranja rok funkcionarjev, ki je prišla do pravnomočne obsodbe Vlade RS. Zato kar je storil nek po poklicu invalid, ki je zlorabil grb in logo RS ter položaj Vladnega telesa, da je celi Sloveniji in EU predstavljal YHD-jevce malodane skoraj kot teroriste, s kopico insinuacij in žaljivih reči. Tudi pravnomočne druge sodbe in mnenja protikorupcijske komisije in Računskega sodišča niso štela dovolj, da bi se enkrat vsaj nekdo upal dregniti v invalidsko osje gnezdo.

    Nekaj je pa verjetno res. Zagotovo bo tisti, ki se je dokazano lažnivo izogibal večim vabilom na Vlado in je nazadnje pripeljal na pogovor 40 člansko čredo preverjenih invalidskih funckcionarjev, bolj kooperativen, konsenzualen in senilno servilen. Tega se je Elena vedno izogibala in ni ga bilo politika, ki bi se mu podredila ali uklonila. Toda možakar bo terjal tudi mnogo več, kot je zahtevala in terjala v vseh teh letih Elena Pečarič. Vse kar je hotela je bilo to, da je zahtevala od odgovornih ne glede na barvo politične oblasti, da se zadeve uredijo transparentno in pravično.

    Toda Elena je že zdavnaj prestopila okvire invalidskega geta in, logično je, da ji je bilo že mukotrpno ponavljati ene in iste zadeve vsako leto, ob nemoči, glede na eni strani nesmiselnega metanja milijonov € skozi okno za ozke in bolj dobičkonosne reči zaprtega monopolnega lobija, na drugi strani pa je vseskozi opozarjala in spodbujala hendikepirane ljudi na obrobju, da so tudi oni del družbe in imajo ne glede na hendikep pravico in dolžnost živeti neodvisno življenje v skladu z njihovo filozofijo in kulturo ter neodvisno od dobre volje in miloščine invalidskih funkcionarjev in njihovih patronov.

    Elena je v praksi pokazala, da je potreben nov veter medtem, ko bodo eni in isti že štiri desetletja in več, še naprej sedeli na svojih pozicijah in gre njihova invalidska paracivilizacija v ustaljene okvire po principu “zamaši odmaši”. Verjetno pa je šlo že predaleč, da bi lahko šla v enake okvire.

    Toda Elena gre naprej …