Manifest, Sedem let skomin, Kam gremo mi po svoje
Sedem let skomin. Kultura v letih 2002 - 2009, analiza in predlog prednostnih ciljev. Gremo mi po svoje. Reforma javnega sektorja v kulturi: kje smo, kam gremo? Kultura v Evropi. Neformalno srečanje evropskih kulturnih ministrov v Budimpešti.
9 x komentirano
Za splošno razgledanost kulturnikov :)
http://therealnews.com/t2/component/seyret/?task=videodirectlink&id=9510
Cornel West on Obama, the American Empire and Wealth Running Amok
Preden se usuje pod zgornji prispevek črna horda, ki ji morda ni všeč frizura gospe ministrice, naj obnovim, kar utegne biti bistveno za našo kulturno srenjo. Kam gremo torej mi (po svoje)?
Majda Širca pravi:”Minil je čas ščitenja kulture na način, kot se je to doslej počelo v državi, prihaja obdobje razvijanja in širjenja kulturnega polja ob zavedanju, da kultura ni strošek, ampak dodana vrednost! Da ni le ekonomska kategorija, ampak tudi srčna dobrina.”
Razni mandeljci s tega in drugih spletnih portalov povedanega sicer ne bodo nikoli razumeli, ampak ne gre obupati. Nikoli. Svet se vrti naprej in mi z njim, pa če je to mandeljcem všeč ali ne.
Hm. Če pa res velja , da kultura ni strošek, ampak dodano vrednost, potem pa lahko nanjo pritisnem dober davek na dodano vrednost in ker imamo veliko kulture, bi lahko država živela zgolj od tega….
saj je že obdavčena, kaj še hočeš več?
Knjige celo po vsej Eu enako, ne glede na to, koliko je bralcev v posameznem jeziku…
Kaj hočem več? Recimo to, da Majdka ne duhoviči in metaforizira TOTALNO ZGUBAŠTVO kulturne produkcije in jo prodaja kot “dodano vrednost”. Dodana vrednost naj bo DENAR in nič drugega. Pika. Če pa govori o eksternalijah, pa naj TAKO POVE. Dovolj jasno?
joj, Zbik, si tako zabit ali namerno trmariš?
dodana vrednost v smislu bolj zavestnega in ozaveščenega mišljenja, refleksije sedanjega skozi umetnost,kulturo…ti to nič ne pomeni? Ti si samo za keš?
Meni se pa zdi, da trmariš ti. Dodana vredost je pojem ekonomike. Strošek je pojem ekonomike. Disput je terminološki. Dodana vrednost je razlika med tržno vrednostjo blaga ali storitve na eni strani in direktnimi ter indirektnimi stroški produkcije na drugi strani.
Mar hrana, ki jo kupiš, torej ni strošek, ampak dodana vrednost, ker ti zadovolji osnovne potrebe, morda pa celo nudi neki senzorični užitek. Seveda je mogoče tudi tako blebetati, ne vidim pa za to pametnega razloga. Kultura je v proračunu STROŠEK. Pika. Lahko da so kakšne eksternaline (jaz sem seveda prepričan, da so, vprašanje je koliko … in ali dobimo “most bang for the buck”, ampak to je druga tema), dodana vrednost pa bi bila recimo v tem, da bi lahko prodajali hotelske sobe dražje, ker bi kultura privabila množico turistov, ki bi s tem pristali na višjo ceno hotelskeih storitve. Srčne dobrine niso dodana vrednost, je pa blebetanje o njih ideologiziranje par excellence.
Verjemem, da bi Majdka zmogla bolje. Je pa tako, da so vsi ti naši politiki in političarke iztrošni in zjahnani kot kljuke vrat v kleti našega bloka. In to VSI.
Zaanima me če je to tudi domena kulture z dodano vrednostjo, da temu, čemur reče Angie frizura, pravimo mi sračje gnezdo.
UŽIVAŠKA, KOT NOČNA VEŠČA, V SOJU ŽAROMETOV !