13. avgust, 2010 | Elena Pečarič

Varuhi financ?

  • DELICIOUS
  • Google
  • RSS

Naleteli smo na zanimiv dopis EU poslancev, v katerem pozivajo in prosijo civilno sfero, da jim pomaga vzpostaviti »kontra moč« nasproti pritiskom gospodarstva, financ in bankirjev, ki s svojimi lobisti očitno že skoraj povsem obvladujejo EU parlament in kot kaže tudi vladajo v Bruslju.

Gre za poziv, ki bi nas moral močno zaskrbeti in nam bi moral- zveneti kot resen alarm, o tem kaj se dogaja ekonomsko-gospodarskem področju znotraj EU. A kot že tolikokrat opozarjamo v prazno. »Mi, kot voljeni evropski predstavniki, pristojni za urejanje finančnih trgov in bank, lahko vsak dan občutimo pritisk s strani finančne in bančne industrije, da vplivajo na zakonodajo, ki jih zadeva«. EU poslanci torej »odkrito« priznavajo svojo nemoč, da ne obvladujejo in ne poznajo dovolj področja financ in bančništva s katerim se ukvarjajo, področja, kjer postavljajo pravila in sprejemajo zakone. Ne počutijo se dovolj podkrepljeni z argumenti in torej niso suvereni v oblikovanju in sprejemanju odločitev. Ubogi poslanci! Pritiski so res veliki, podkupnine verjetno še večje in mamljive.

Nato se poskuša ta pritisk minimizirati, a hkrati povejo vse kar je bistvenega tudi znotraj EU. »Ni nič nenavadnega, če ta podjetja predstavljajo svoja stališča in imajo redne razprave z zakonodajalci. A se nam zdi, da nesorazmerje med močjo dejavnosti tega lobiranja in pomanjkanja strokovnega znanja, predstavlja nevarnost za demokracijo. Dejansko je treba to dejavnost lobiranja, uskladiti z delom drugih. Ta asimetrija leži znotraj konteksta povezanosti med politično in finančno elito. V ZDA so znane povezave med Goldman Sachs in administracijo vlade. Toda v Evropi ta povezanost nikakor ni manjša. To prispeva k enostranski pozornosti argumentov finančne industrije in kar seveda ovira sposobnost politikov, da sprejemajo odločitve brez vplivanja. Hkrati, lahko pomanjkanje ustreznega političnega odziva na krizo finančnega sistema, napaja vsako obliko populizma, ki temelji bolj na čustvih kot na razumu.«

EU poslanci so brez znanja in brez moči, da bi se zoperstavili in uprli moči gospodarskih in finančnih elit, postavili jasna in stroga pravila, ki bi preprečevala špekulacije in netransparento poslovanje finančnikov ter zaščitila prihranke ljudi, v obupu, kličejo na pomoč civilno družbo. Prav sedaj, ko so v obravnavi oz. potekajo pogajanja glede ključnih besedil finančnih regulativ; to so predvsem direktive o agencijah za rating, zasebnega kapitala, hedge skladov, kot tudi direktiva o ustanovitvi evropske agencije za regulacijo finančnih trgov. »Kot evropski izvoljeni predstavniki, pristojni za finančne in bančne predpise, zato pozivamo civilno družbo (nevladne organizacije, sindikate, akademike in raziskovalci, think-tanks …), da se organizira k ustanovitvi ene (ali več) NVO sposobne razvijanja kompetenc (strokovnih znanj) – nasproti bančnim - o izvedenih dejavnosti na finančnih trgih vodilnih operaterjev (bank, zavarovalnic, hedge skladov, itd. …) in svoja spoznanja na učinkovit način predstavijo medijem.

Ko gre za okolje ali javno zdravje, so nevladne organizacije (NVO) razvile strokovno znanje, ki predstavlja drugačna stališča in poglede kot jih imajo korporacije. Podobno velja tudi pri vprašanjih socialne politike in gospodarstva, kjer se glas delodajalcev uravnoteži z glasovi sindikatov. Te razprave omogočajo izvoljenim uradnikom slišati nasprotne poglede in razmišljanja. Ko gre za finančno področje, to ne velja. Sindikati in nevladne organizacije niso razvili strokovnega znanja in izkušenj, ki bi lahko nasprotovala bančnim strokovnjakom.

Trenutno znotraj civilne družbe ni dovolj strokovnega znanja. A to nam ne preprečuje, da razvijamo lastno znanje, neodvisno od industrije ter delamo naše delo, vendar ta asimetričnost je v naših očeh predstavlja nevarnost za demokracijo.

Kot izvoljeni predstavniki različnih političnih družin se lahko razlikujemo o ukrepih, ki jih je treba sprejeti. Vendar smo enotni v želji po ustvarjanju večje ozaveščenosti v javnosti o tveganju za kakovost demokracije.« Gre resnično za cinizem brez primere! Prav zato ker so izvoljeni predstavniki s svojimi dolžnosti in nalogami, nenazadnje se od njih tudi pričakuje določena znanja in kompetence, je prav na njih, da se z vso resnostjo lotevajo najti ustrezne rešitve na vprašanja, ki zadevajo regulacijo finančnih trgov, nadzora ustreznosti poslovanja bank ter drugih gospodarskih akterjev z močnim vplivom. Za to so tudi dobro plačani in imajo v pomoč tudi asistente za plačo katerih poleg svoje dobijo še 17.000 EUR. Bilo je mišljeno, da oni delajo za nas in v javno dobro, a očitno v EU imperiju vse deluje v drugo smer kot bi se spodobilo za demokracijo.

Seveda struktura EU ni narejena za udejanjanje demokracije; ampak je zgolj fatamorgana.

 


  • DELICIOUS
  • Google
  • RSS

Komenitiranje tega prispevka ni dovoljeno.